אודות

"והאדם צריך להיזהר במשאו ומתנו, שלא יכשל באיסור ריבית, שהינו איסור חמור מאוד, ובו אמרו ז"ל שהוא לא יקום לתחיית המתים, וגם יורד מנכסיו, לכן כל אחד יתייעץ עם תלמידי חכמים שיסדרו את עסקיו כדין, ושלא יהיה איסור ריבית…" (הגר"ח פלאג'י תוכחות חיים ד')

מחלקות
בית ההוראה

מחלקת העסקים

מחלקה העוסקת במציאת פתרונות יצירתיים ומורכבים לעסקים המתמודדים עם איסורי ריבית.

קו בית הדין

קו מידע פתוח עם מענה לכל שאלה הן בחלק ההלכתי למעשה, והן בחלק הפרקטי והמעשי.

מערך למידה

מערך להנחלת הלכות ריבית באמצעות קורסים ושיעורים בבתי כנסת, ישיבות, חיידרים ועסקים.

הכשרת רבנים

פעילות חובקת עולם להכשרת רבנים ומורי הוראה שיתנו מענה בכל זמן בכל נקודה בגלובוס.

החזון

כל יהודי כשר, כמו גם כל עסק בעולם שיש לו תעודת כשרות, יחזיק גם היתר עיסקא למהדרין.

מייסד בית ההוראה

הרב פנחס וינד שליטא

בית הדין ובית ההוראה לענייני ריבית הוקם בשנת תשע"א ע"י ראש בית ההוראה הרב הגאון רבי פנחס וינד שליט"א ועומד תחת נשיאותם של גדולי ישראל מכל העדות והחוגים בפיקוח רבני המכון הרבנים הגאונים רבי יצחק זילברשטיין רבי מנדל שפרן, רבי שריאל רוזנברג, רבי נפתלי נוסבוים, רבי שמאי קהת גרוס ורבי שלמה זעפרני שליט"א.

כיום לאחר עשור ויותר, בית הדין לענייני ריבית מוכר כגוף המקצועי והמקובל ביותר בכל הקשור לענייני הריבית, עם פעילות חובקת עולם אשר חוללה מהפך בכל הקשור לענייני ריבית במענה מקיף לכל שאלה ופניה בנושא.

בית ההוראה לענייני ריבית כולל היום מעל 80 סניפים פעילים בכל רחבי העולם, עם מאות רבנים מישיבם ומורי הוראה הנתונים מענה לכל פניה ונושא, בית ההוראה מקדיש את פעילותו אך ורק לנושא הריבית ולא נותן לנושאים נוספים להיכנס בתחומו על מנת לשמר את הייחודיות והמקצועיות של בית הדין.

קו בית הדין

קו מידע פתוח הנותן מענה לכל שאלה בנושא ריבית, הן בצד הפרקטי מעשי והן בזווית ההלכתית תורנית, במערכת קו הריבית פועלים כיום כ 80 רבנים, דיינים, רבני קהילות, החל משעות הבוקר המוקדמות ועד השעות הקטנות של הלילה, בשלל שפות, עברית, אידיש, אנגלית, צרפתית, וספרדית.

רבני בית ההוראה עברו הכשרה והתמקצעות בהלכות ריבית, על ידי ראש בית ההוראה הגאון רבי פנחס וינד שליט"א, הן בחלק ההלכתי הלכה למעשה, והן בחלק הפרקטי המעשי כאשר מומחיות הרבנים קנתה לה שם דבר בקרב הציבור.

מידי יום ביומו מתקבלות בקו מאות פניות מכל גווני הקשת, חסידים ליטאים, בני עדות המזרח, חרדיים ומסורתיים כאחד, כאשר גדולי הדור שנחשפים קצת לפעילות בית ההוראה, עומדים נפעמים מעוצמת השאלות, מהרמה הבסיסית ביותר של איסורים המפורשים בתורה ובמשנה, הנובעים מחוסר מודעות בסיסית, ועד שאלות של גדולי הלמדנים.

שאלות רבות המגיעות מידי יום לקו, מגיעים מילדי התלמוד תורה ובנות הסמינר. גם בעולמם של הילדים ובני הנוער נתקלים הילדים בשאלות רבות, הפלא הגדול היה שדווקא שאלות הילדים רובם ככולם הינם שאלות מרתקות, שכבר הביאו בכנפיהם להלכות רבות וחידושים יפים בעולם הרבנים.

הכשרת רבנים

זכינו ברוך ה' ובשנים האחרונות גוברים מיום ליום מספר הפניות לבית ההוראה ובפרט לאור העובדה שקווי הוראה שונים העבירו את שלוחת הריבית למערכת בית ההוראה לענייני ריבית, מה שהביא לצורך גדול בהוספת רבנים נוספים למערך קו הריבית.

לאור זאת, פתח בית ההוראה בראשות הרב וינד שליט"א את ההרשמה לשימוש מעשי בהלכות ריבית, אם בתחילה צפו הרשמה של כעשרה עד עשרים רבנים, הרי שלמעשה כבר בשלב הראשון נרשמו למעלה משלש מאות רבנים, שכבר למדו את ההלכות על בוריים, ובאו לקבל את ההדרכה המעשית, כך כבר במחזור הראשון נפתחו קבוצות שימוש, בירושלים, בני ברק, בית שמש, וקריית ספר.

כיום למעלה מאלף תלמידים, רבני ערים, דיינים, ומורי הוראה כ"י, כבר עברו את תהליך הלמידה, המבחנים והשימוש המעשי בהלכות ריבית אשר הפך זה מכבר לשם דבר ומודל לחיקוי, גם לגופים נוספים, ומקצועות אחרות בשאר חלקי התורה.

מחלקת העסקים

התפתחות המסחר בשנים האחרונות הפכה את נושא הריבית לרלוונטי יותר מתמיד, ברוך ה' שבשנים האחרונות חלה התעוררות רבה בכל המודעות לנושא הריבית, וההתעניינות בצורך בהיתר עיסקא, בכל עסק, חברה, ואפי' במוסדות התורה ובגמחי"ם הולכת וצוברת תאוצה מיום ליום.

אם לפני כמה שנים, היתרי עיסקא היו נחלת הבנקים או חברות המשווקות אג"ח לציבור, הרי כיום מתקבלות בבית ההוראה פניות לעריכת היתר עיסקא, או יעוץ כללי בכלל חששות הריבית, מחברות שונות, ומתחומים שונים, כיום יודעים בעלי חברות רבות, שאם הם רוצים להיכנס למגזר החרדי ולשווק את המוצרים שלהם בציבור שומרי המסורת, קודם לכן צריכים הם להסדיר את כל נושא ההלכה שיהיה מותאם לערכי הציבור ובכללם עריכת היתר עיסקא לעסק, כדת וכדין, והסדרת נושא הריבית בעסק.

בבית ההוראה הוקם מכון מחקר מיוחד שמטרתו ללמוד את השטח היטיב ולמצוא פתרונות יצירתיים ומעשיים, בכדי לתת מענה הלכתי הולם לבעלי העסקים המתמודדים עם שינוי שיטות המסחר חדשות לבקרים מצד אחד, ועם דרישות הלקוחות מצד שני, השילוב הייחודי של קו בית ההוראה עם המחלקה המיוחדת לעסקים, נותן בפני הרבנים פרספקטיבה רחבה, ויכולת לראות את התמונה הכוללת של

מערך למידה

הכמיהה הגוברת בציבור לשמוע וללמוד את ההלכות הבסיסיות הנוגעות להתנהלות היום יומית הביאה את רבני בית הדין להכין מערך למידה הכולל חומר לימודים, עבודות, שיעורים ומבחנים.

כיום ניתן למצוא תלמודי תורה בתי ספר סמינרים גדולים ומוכרים בציבור שהכניסו את לימודי הלכות ריבית כחלק ממערך הלמידה הקבוע של המוסד, אחד מגדולי הדור התבטא פעם בכאב כי איך יתכן מוסד לימודים המלמד את התלמידים אורח חיים, דווקא בהלכות אלו שמיום קבלת התורה לא היו שכיחים כפי שהם שכיחים כיום דווקא הלכות אלו לא מלמדים.

אך ברוך ה' מיום ליום מתקבלות פניות נוספות ממוסד לימוד כזה או אחר מהמגזר החסידי הליטאי או הספרדי לקבל הדרכה מעשית כיצד להכניס את מערך הלמידה באופן נכון ומעשי.   

החזון

החזון שלנו הוא להפיץ את המודעות לאיסור ריבית בכל בית בישראל, שלא יהיה יהודי שלא יהיה לו ידע בסיסי בהלכות חמורות אלו, וכמובן שהעסקים יתנהלו בהתאם להלכה באופן שלא יהיה בזה מכשול לרבים וכפי שכל עסק כשר מציג כיום תעודת כשרות על המוצרים שלו, אנו מחכים ליום שבו לכל בעל עסק בעולם כולו יהיה תעודת היתר עיסקה כשרה המעידה שבעסק זה לא ניתן לעבור על איסורי ריבית דאורייתא.

 הסייעתא דשמיא המלווה את הרבנים היא למעלה מדרך הטבע ולא לחינם סומכים גדולי ישראל את ידיהם על כל הנעשה תחת קורת גג זו, אנו תפילה לבורא כל עולמים שלא תצא חלילה תקלה תחת ידינו, ושיהיה שם שמים מתברך על ידינו.

אתה יכול להיות שותף!

בזכותך! עוד יהודי יימנע מאיסור ריבית

הנצחה

האתר הוקם לאור לזכרו ולעילוי נשמתו של

הר"ר יוסף בן סיטי כאסכי זצ"ל

שנבל"ע ביום א' של ראש השנה תשפ"א סגולות יקרות מאד עיטרו את דמותו:

מוקיר ורחים רבנן ותומך תורה נשגב, בעל אמונה עמוקה ושורשית מאד,

קיבל תמיד דין שמים באהבה בכל מאורעות חייו, רודף צדקה וחסד בהצנע לכת,

חיבל תחבולות כדי שלא תתפרסמנה צדקותיו הרבות, צנוע, עניו ומקשיב לכל אדם בענוות חן,

אהוב על הבריות וידיד נאמן דברי המשנה מתאימים מאוד לדמותו:

"כל שרוח הבריות נוחה הימנו רוח המקום נוחה הימנו: (אבות ג, י"ג)

ת.נ.צ.ב.ה.

נדבת בנו הרב שלמה כאסכי שליט"א

מחשובי הלומדים בשיעור שימוש והוראה בהלכות ריבית במקסיקו